piątek, 7 września 2012

Nalewki:od malinowej po jabłko z miętą :)

http://www.stylowy.sklepna5.pl/

Produkcja nalewek w tym roku już rozpoczęta ;)

Po raz trzeci powstają naleweczki w mojej kuchni, jednak dzięki małemu ale jednak doświadczeniu mam jakieś tam wyobrażenie o tym co powstanie.

Mam też moje własne proporcje owoców, alkoholu, wody i cukru.

I tak, bez względu na dodawane owoce stosuję miarę:

- 0,5 L spirytusu 96%  rozrabiam z 0,3L zimnej, przegotowanej wody - aby uzyskać odpowiedni dla moich upodobań roztwór alkoholowy.

- na 1 kg owoców przeznaczam 2 szklanki cukru.

- na 0,5 kg owoców 200ml rozrobionego spirytusu.

W praktyce wychodzi to tak, do słoika wrzucam około 1kg owoców np. gruszek, zasypuje je 2 szklankami cukru i zalewam 400ml alkoholu.

Owoce myję i tnę na małe kawałki, zasypuję cukrem stawiam w słonecznym i ciepłym miejscu, przykryte szmatką, na 24h. Po tym czasie zalewam alkoholem, szczelnie zakręcam i odstawiam w ciemne i ciepłe miejsce na 6 tygodni.

Mam już Melisę z miętą i cytryną, robi się: brzoskwiniówka, malinówka, gruszkówka, jagodówka.
Jako eksperyment powstaje jabłko z miętą.
Owoce jabłek zasypane cukrem czekają na połączenie z nalewem w innym słoiku mianowicie garści mięty zalanej alkoholem. Czekam tylko 3dni i połączę oba składniki, potem miętę wyrzucę i zaleje jabłka. Odstawie na 6tygodni.
Ciekawa jestem co z tego wyjdzie ;)

;)

pozdrawiam

http://www.stylowy.sklepna5.pl/

8 komentarzy:

 1. bardzo lubię nalewki ... też będę musiała postawić

  OdpowiedzUsuń
 2. Wciąż noszę się z zamiarem zrobienia dobrej nalewki, ale jakoś tak nie mam czasu i cierpliwości, może wreszcie z pomocą Twoich przepisów coś wykombinuję:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. takiej miętowej to jeszcze nigdy nie próbowałam
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam wam mięte z jablkiem!
  Jakbłka zasypujemy cukrem a miętę zalewamy alkoholem na 3 dni, potem mięte wyrzucamy a alkohol dolewamy do jabłka na 6 tygodnie, potem pozbywamy się jabłek i rozlewamy do butelek na 3 miesiące - rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja robię najpierw sok - najczęsciej z wiśni, ale tez i porzeczka i napar z mai się trafiają - i sok mieszam ze spirytusem. Mieszam z "pełnoprawnym", nie rozcieńczonym. Dopiero po dwóch, trzech tygodniach, jak uznam że juz się naciągnęło, a właściwie jak przypomnę sobie o nalewkach zabieram się do rozcieńczania. Najpierw rozcieńczam pół na pół a później próbuję i decyduję o dalszych proporcjach.... To wynika z tego, że soki mi wychodza różne - bardziej słodkie,lub mniej - a to wpływa na smak nalewek...Polecam ten mój sposób, tez jest zacny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam nalewkę z czeremchy i tarniny...uczta dla podniebienia..:)
  Generalnie najlepsze nalewki są z wszelkich owoców leśnych

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze! ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...